A karácsonyi menü egyik hagyományos étele a sült pulyka. Általában több fős családi vacsorára vagy ebédre készítjük, így természetesen nagyobb pulykára van szükségünk. Azonban a pulyka húsa elég száraz – és minél tovább sütjük, annál jobban kiszárad. Továbbá nagyon oda kell figyelni arra is, hogy a hús alaposan átsüljön, különben ételmérgezést kaphatunk! Tehát a karácsonyi sült pulyka készítése egy komoly feladat, annak ellenére, hogy valójában magától elkészül a sütőben, azaz nem kell sürögni-forogni körülötte. A finom és omlós pulyka titka alapjában az előkészítésben és a végső simításokban rejlik (tálalás, szószok, köretek). Íme néhány tuti tipp és recept egy sikeres ünnepi fogáshoz..
Előkészületek
Receptek
A következő recept egy klasszikus karácsonyi sült pulyka. Nagyobb pulyka esetén számoljunk több hozzávalóval.
Hozzávalók: 3 kg pulyka, 12 csík szalonnás bacon, 25dkg vaj
Elkészítés
Ez a recept egy aromás, friss változat.
Hozzávalók: 4kg pulyka, 1 citrom, 1 hagyma, 10dkg vaj
Elkészítés
MAJONÉZES ZÖLDBORSÓSALÁTA
Hozzávalók:
40 dkg zöldborsó tisztán (lehet fagyasztott is)
25 dkg majonéz
1 evőkanál porcukor (ízlés szerint)
Fél citrom leve
Fél csomag petrezselyemzöld.
Elkészítés:
A zöldborsót enyhén sózott, forrásban lévő vízbe teszem. Kb. 10 perc alatt puhára főzöm, leszűröm, és kihűtöm.
A majonézt ízesítem a porcukorral, fél citrom levével, alaposan kikeverem. Ha kihűlt a borsó, összekeverem, hozzáadom az apróra vágott petrezselyemzöldet, és petrezselyemzöld levélkékkel díszítem.
Jól behűtöm.
Friss bagettel, vagy kenyérrel tálalom.
SAJTTEKERCS
Hozzávalók:
30 dkg trappista sajt
3 db főtt tojás
30 dkg párizsi
15 dkg vaj, vagy margarin
1 db kisebb fej hagyma
Petrezselyemzöld
Só, frissen őrölt bors.
Elkészítés:
Forrásban lévő vízbe tesszük a sajtot, lefedve 30-35 percig főzzük, addig elkészítjük a krémet:
A tojásokat keményre főzzük, ha kihűltek, egy tálba reszeljük. A petrezselyemzöldet felaprítjuk, a tojáshoz adjuk. Belereszeljük a hagymát, hozzáadjuk a vajat, és ízesítjük sóval, borssal. Jó krémesre kikeverjük.
Ha már puha a sajt, leszűrjük, és alufóliával borított gyúródeszkán kinyújtjuk téglalap alakúra. A kinyújtott sajtra fektetjük a párizsi szeleteket egymás mellé, majd rákenjük a tojáskrémet. Feltekerjük, és alufóliába csomagolva 1-2 órára hűtőszekrénybe tesszük. Fogyasztás előtt szeleteljük.
Gyorsan kell dolgozni a megfőtt sajttal, mert hamar megdermed. Nagyon látványos, hideg előétel.
A receptet, fotókat küldte: Csajbók Andrea, Nyíregyháza.
KORHELYLEVES
Hozzávalók:
80 dkg savanyú káposzta
10 dkg kolozsvári szalonna
2 db közepes fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
3 pár Debreceni kolbász
10 dkg parasztkolbász
25 dkg nyers füstölt comb
1 evőkanál zsír
1,5 evőkanál liszt
Só, őrölt köménymag, őrölt pirospaprika.
Tálaláshoz tejföl.
Elkészítés:
A kockára vágott szalonnát zsírjára pirítjuk. Megdinszteljük rajta a kockára vágott vöröshagymát, hozzáadjuk a reszelt fokhagymát, majd a savanyú káposztát, és a kockára vágott füstölt húst. Felöntjük annyi vízzel, hogy jól ellepje. (Ha a káposzta túl savanyú lenne, öblítsük át, de nem szabad áztatni, ezzel a C vitamint mosnánk ki belőle. Párszor átvágjuk, hogy ne legyenek méteres szálak benne, könnyen fogyasztható legyen majd.)
Hozzáadjuk a Debreceni kolbászkákat, a karikára vágott parasztkolbászt. 10 percig főzzük, majd a Debreceni kolbászokat kivesszük, félretesszük. Ízesítsük őrölt köménymaggal, sóval (csak óvatosan, a füstölt húsok sósak). Főzzük puhára, de a káposzta azért maradjon picit roppanós.
Rántást készítünk a zsírból, lisztből, pirospaprikából, és berántjuk a levest. A Debreceni kolbászkákat karikára vágjuk, és visszatéve a levesbe jól kiforraljuk.
Minél többször melegítjük fel a levesünket, annál finomabb. Tálalásnál tejfölt, puha kenyeret kínáljunk mellé. Kiváló leves másnaposságra, gyomornyugtató, nem véletlenül készítik Újévkor.
A füstölt comb helyett használhatunk füstölt nyers csülköt is, de ekkor a csülköt praktikus előre félig megfőzni, hosszabb a puhulási ideje.
Van, aki vörösbort is önt a levesbe az utolsó 10 percben – biztos finom lehet úgy is!
BACONOS CSIRKEMÁJ HAGYMAÁGYON
Hozzávalók:
10-15 db csirkemáj
10-15 db hagymakarika
10-15 db vékony szelet bacon
A hagymát karikára vágjuk,(kb. fél centi vastagra) rá teszünk egy csirkemájat, és egy szelet bacon-nal szorosan áttekerjük. Egy tepsit vékonyan kizsírozunk, és ebbe tesszük a májakat, előmelegített sütőben, kb. 180 fokon, megsütjük.
Krumplipürével tálaljuk.
BÉCSI SZELET
Az eredeti, valódi bécsi szelet mindig borjúhúsból készül.
Hozzávalók:
Kb. 60 dkg csontnélküli karaj, vagy comb
2 db tojás
3-4 kanál liszt
1 tányérnyi zsemlemorzsa
Só, bors
Zsiradék a sütéshez.
A húst ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, nem túl vékonyra kiverjük. A szeletek szélét 1 cm-re bevagdossuk, hogy sütéskor ne ugorjanak össze, aztán gyengén besózzuk, borsozzuk. Serpenyőben egy ujjnyi zsírt forrósítunk (legjobb, ha fele olajjal keverjük).
A szeleteket belemártjuk a lisztbe, felvert tojásba és morzsába úgy, hogy a bundán ne legyen sehol folytonossági hiány. A megmártott szeleteket beletesszük a forró zsiradékba és lefedjük. Közepes tűznél sütjük, amíg az egyik oldaluk megpirul, akkor megfordítjuk és a másik oldalát is szép pirosra, sütjük, most már fedő nélkül.
A megsült szeleteket tálra rakjuk és tálalásig fedő alatt melegen, tartjuk.
Pirított vagy hasábburgonyával, salátával tálaljuk.
CSÍPŐS – ROPOGÓS PULYKAMELL
Hozzávalók:
Pulykamell szeletek
Só, bors, őrölt chili, pirospaprika, oregano, majoranna, bazsalikom, pici cukor (Szárított fűszereket használunk)
Tojás
Liszt
Kukoricapehely (Corn flakes)
Olaj.
Elkészítés:
A kukoricapelyhet kézzel jól elmorzsoljuk. A húst (vághatjuk kisebb szeletekbe is) klopfoljuk, sózzuk. A lisztbe keverjük a többi fűszert, majd bepanírozzuk a hússzeleteket: Először a fűszeres lisztbe, majd a kissé felvert, sózott tojásba, végül az elmorzsolt kukoricapehelybe.
Forró olajban szép pirosra sütjük.
Frissen, hasábburgonyával, salátával (káposztasalátával) tálaljuk. Nagyon finom, ropogós, csípős husikat kapunk, ami picit hasonlít a kedvencemhez, a KFC csípős csirkéhez..
CSIRKEMELL DUBARY MÓDRA
Hozzávalók:
1 szép nagy csirkemell (Pulykamellből is finom)
1 kisebb fej karfiol
2 evőkanál liszt a forgatáshoz
Kevés olaj a húsok elősütéséhez
Vaj a sütőtál kikenéséhez
Só, őrölt bors, Vegeta ételízesítő.
Sajtmártáshoz:
8 dkg vaj (Rama margarin)
3 evőkanál finomliszt (6 dkg)
3 dl tej
1 pohár tejföl (175 gramm)
1 db tojás sárgája
10 dkg reszelt sajt (trappista)
Só, bors, szerecsendió, grill fűszerkeverék.
A karfiolt rózsáira szedve megmosom, sós forró vízben pár percig előfőzöm. (nem megfőzni, maradjon roppanós!), majd leszűröm.
A csirkemellről a bőrt eltávolítom, kicsontozom, szeletekre vágom, kissé kiklopfolom. Sózom, borsozom, majd lisztben megforgatom a szeleteket. Kevés olajon mindkét oldalát piroskásra elősütöm, és vajazott, csinos sütőtálba helyezem. Alufóliával letakarom.
Elkészítem a sajtmártást: Gyorsforralóban felmelegítem a vajat, hozzáadom a lisztet, habverővel elkeverem, majd felöntöm a tejjel. Sózom, borsozom, grill fűszerkeverékkel és pici reszelt szerecsendióval ízesítem. Állandó keverés mellett csomómentesre besűrítem.
A tűzről lehúzva beleteszem a tejfölt, a tojássárgáját, végül a reszelt sajtot. Picit melegítem még, míg a sajt is felolvad, sima, egynemű mártást kapok.
A kisütött csirkemellekre elosztom az előfőzött karfiolrózsákat, leöntöm a mártással, és előmelegített sütőben addig sütöm, míg szép piros lesz a teteje.
Zöldséges barnarizzsel, sült krumplival, salátával tálalom.
Nagyon jó vendégváró, előre elkészíthető, csak a sütést kell időzíteni.
GOMBÁVAL TÖLTÖTT CSIRKEMELL
Hozzávalók:
2 szép csirkemell
1 db nagy fej vöröshagyma
20 dkg csiperkegomba
2 db egész tojás
Fűszerek: só, bors, pirospaprika
Díszítésnek reszelt sajt.
Töltelék:
Egy nagy fej apróra vágott hagymát zsiradékon megpirítunk, pirospaprikát teszünk rá és hozzátesszük a szeletelt csiperkegombát. Fűszerezzük, megpároljuk és kihűtjük, majd mikor langyosra hűlt belekeverünk egy nyers tojást.
A csirkemelleket lebőrözzük és a húst nem túl vastag szeletekben, leválasztjuk a csontról. Kiverjük, nem túl vékonyra, majd kiterítjük alufóliára.
Fűszerezzük sóval, őrölt borssal, pirospaprikával, majd egyenletesen rárakjuk a tölteléket. Egy keményre főzött tojást négybe, vágunk, és a töltelékekre teszünk. A fólia segítségével feltekerjük, végeit ügyesen behajtjuk, hogy a töltelék ne follyon ki.
Sütőben szép pirosra megsütjük.
Langyosra hűlve sajtot reszelünk rá.
Sós vízben főtt, petrezselyemmel meghintett krumplival tálaljuk.
TÖLTÖTT FASIRT
Anyagszükséglete és előkészítése ugyanaz, mint a fasírozottnak, de tanácsos kissé több áztatott kenyeret adni hozzá, így biztosabb hogy nem reped ki. A masszát nagyon jól meg kell gyúrni. A kigyúrt húst lisztezett deszkán vastag lapra kinyújtjuk, rárakjuk szorosan egymás mellé a kemény tojásokat, és a húst két oldalról felhajtva, szorosan összenyomkodjuk a tojások fölött, szépen elsimítjuk és így tesszük sülni.
Nagyon szépen megsüthető a következő módon is: az előkészített hús rudat akkora Folpackba (műanyag fólia) csomagoljuk, hogy a fólia a találkozásnál jól fedje egymást. A tekercs két végét megcsavarjuk és fonallal bekötjük, mint a hurkát. A csomagot tepsibe tesszük, mellérakunk egy kanál zsírt, leöntjük egy pohár vízzel és a forró sütőbe tesszük. Gyakran locsolgatva addig sütjük, amíg a hús a fóliában szép pirosra sül. A víznek nem szabad teljesen elpárolognia, mert akkor a fólia olvadni kezd. Szeletelés előtt a fóliát lebontjuk, de ha hidegen tálaljuk, akkor a fóliában hűtjük ki.
TÖLTÖTT DAGADÓ
Hozzávalók:
80 dkg kicsontozott sertésdagadó
3 db szikkadt zsemle
5 dkg bacon
1 nagy fej hagyma
20 dkg gomba
2 db tojás
1 csokor petrezselyemzöld
Olaj
Só, bors (majoranna, oregano, kakukkfű, ízlés szerint).
Elkészítés:
A dagadót éles, hegyes késsel felszúrom, hogy ne lyukadjon ki sehol, a szélein maradjon 1,5-2 cm húsréteg. A hentest is megkérhetjük, ha nem bízunk magunkban.
Kevés olajon zsírjára pirítom a kockázott bacont, majd a pici kockákra vágott hagymát megpárolom rajta üvegesre. Ráteszem a szintén kisebb kockákra vágott gombát, és ízlés szerint fűszerezem.
A zsemléket kockára vágva vizes tejbe áztatom, majd kifacsarom. Összekeverem a gombás ragut a kifacsart zsemlékkel, az apróra vágott petrezselyemzölddel, és a tojással. Jól összedolgozom, utóízesítem, ha szükséges.
Ezzel a masszával nem túl szorosan megtöltöm a dagadót, és hústűvel összetűzöm a nyílást. (Ha kimarad a töltelékből, a hús mellé ültetem gombócnak formázva). A dagadót tepsibe teszem, és jól felforrósított olajjal leöntöm. Forró sütőben 5 percig pirítom, majd 1 dl fűszerezet vizet öntök alá. Alufóliával letakarom, és kb. 1 órán át párolom, 200 C fokon. Utána a fóliát leveszem, és a saját szaftjával időnként meglocsolgatva, szép pirosra sütöm. Szeletelés előtt legalább 10 percig pihentetem.
Melegen is, hidegen is nagyon finom, hagyományos étel, kiváló vendégváró.
SÜLT OLDALAS Hozzávalók: 1 kg sertésoldalas (egy szép húsos csík) 3 fej közepes vöröshagyma 5-7 gerezd fokhagyma 3 evőkanál sertészsír 2 db paradicsom 2 db tv paprika Só. Az oldalast alaposan megmosom folyóvíz alatt, majd a csontok között elvágva feldarabolom, sózom. A paradicsomot és paprikát nagyobb darabokra vágom. A zsírt felforrósítom, és a húsdarabokat nagy lángon fehéredésig pirítom. Ráteszem a negyedelt vöröshagymát, a fokhagyma gerezdeket, és 1 dl vízzel felöntöm. Fedő alatt párolom kis lángon fél óráig, majd ráteszem a paradicsomot és a tv paprikát. Ha a levét elfőtte volna, kevés vízzel pótolom. Tovább főzöm kb. fél órát, míg a hús meg nem puhul, hogy a csontról szinte leválik. Végül visszapirítom a zsírjára. Ha feltétként használom fel, akkor a csontokról leszedem a húst, a zsírját külön átpasszírozom. Remek feltét, különböző főzelékekre, én tökfőzelékkel imádom:))